Články

 • Vláda nás cupováním Pandemického zákona přibližuje diktatuře

  Dnes po mnoha měsících skončil v České republice nouzový stav a tzv. protikovidová opatření se přesouvají pod kompetence Pandemického zákona, podle něhož již nadále není možné omezovat pohyb občanů ani bránit jejich setkávání.

  12. 04. 2021

  Články

 • Proč budu opět bojkotovat sčítání lidu

  Zítra opět po deseti letech odstartuje projekt sčítání lidu, domů a bytů. Jako zastánce práv jednotlivce a konceptu malého státu musím celý projekt odsoudit jako zbytečný a nepřijatelně zasahující do svobody občanů. Vedle toho je dnes, v době, kdy země řeší kovidovou epidemii a bude se snad ještě mnohem déle vzpamatovávat z necitlivých represí uvalených vládou Andreje Babiše, takový projekt takřka výsměchem do tváře české veřejnosti.

  26. 03. 2021

  Články

 • Řeč, která na Staromáku nesměla zaznít

  Upravený a rozšířený text projevu, který jsem měl připraven na demonstraci spolku Chcípl Pes na Staroměstském náměstí 7. března 2021. Z pódia nakonec stihlo zaznít jen několik málo slov. Dnes je to týden, co z nás vláda učinila nevolníky a omezila v neslýchané míře svobodu pohybu...

  10. 03. 2021

  Články

 • Diagnóza opozice: zbabělost nebo schizofrenie

  "Mám pro naše občany dobrou zprávu," oznámil včera Andrej Babiš, když oznamoval, že vláda vyslyšela ponížené škemrání krajů a vyhlásila znovu nouzový stav. Skutečně je to dobrá zpráva?

  15. 02. 2021

  Články

 • Co si jen počnem bez nouzového stavu?

  Zda bylo včerejší neschválení pokračování nouzového stavu velkým či malým krokem pro znovuzískání svobody pro občany naší republiky, to se teprve ukáže. Důležité je, že se Andrej Babiš poprvé setkal s jednotným aktem nesouhlasu.

  12. 02. 2021

  Články

 • Proč končí polní nemocnice v Letňanech?

  Polní nemocnici postavenou v Praze v Letňanech čeká po několika měsících demontáž. V době, kdy stát hájí plošná omezování svobody nedostatkem kapacit ve standardních nemocnicích, je tento krok na první pohled nepochopitelný. Ve skutečnosti na něm však není nic překvapivého.

  01. 02. 2021

  Články

 • Nastal čas na masivní projevy občanské neposlušnosti?

  Čas od času nastává v životě státu doba, kdy se k moci dostanou lidé nadmíru neschopní a zároveň všeho schopní. Koneckonců, české země s tím mají své bohaté zkušenosti. A dnes, po více než třiceti letech, nám opět vládnou lidé otevřeně nepřátelští naší svobodě. Koronavirus jim poskytl pohodlnou záminku, jak popustit své nenávisti uzdu. A oni si to náramně užívají.

  12. 01. 2021

  Články

 • Širší souvislosti střelby v Kapitolu

  Nepokoje v americkém Kongresu vyvolaly vlnu rozhořčení, znechucení ba i děsu, alespoň soudě podle reakcí mnoha komentátorů, včetně našich politiků. Pro mnohé je to konečně definitivní potvrzení: Donald Trump nectí demokracii, má diktátorské sklony, a měli bychom si dát pozor na každého, kdo si kdy nasadil červenou čepici s nápisem Make America Great Again.

  07. 01. 2021

  Články

 • Má ještě smysl slavit výročí Sametové revoluce?

  Když jsme před rokem slavili třicáté výročí pádu totality, snad nikdo si nedokázal představit, jaké pohromy nás čekají o rok později, a v jaké atmosféře se bude další výročí Sametové revoluce odehrávat. Jakou míru sebeklamu, někteří snad i disciplíny, budeme muset projevit, abychom tento svátek mohli nazývat dnem boje za svobodu a demokracii.

  17. 11. 2020

  Články

 • Zabraňte prodloužení nouzového stavu

  Dnes má parlament rozhodnout o prodloužení nouzového stavu, tedy legislativního rámce, který vládě umožňuje rychle bez jakékoliv politické diskuze přijímat opatření proti šíření koronaviru. Politické strany, které se nazývají opozičními, už předem deklarovaly, že jsou vesměs ochotné prodloužení nouzového stavu za určitých podmínek odsouhlasit. Považuji to za projev alibismu a pokrytectví zároveň.

  30. 10. 2020

  Články

 • Nebojme se koronaviru ani vlády

  Strach má obrovskou sílu. Dokáže v lidech naprosto udusit vůli racionálně uvažovat. A pokud nemáme vůli přemýšlet, zbývají už jen emoce.

  19. 10. 2020

  Články

 • Roušky jako symbol nesvobody

  Před pár měsíci se zdálo, že je celá Česká republika paralyzována strachem z koronaviru. Mediální masírka jela na plné obrátky a záběry se severu Itálie skutečně vzbuzovaly dojem, že se na nás nevalí nic menšího, než skutečná obdoba Španělské chřipky.

  07. 09. 2020

  Články

 • Koncept potravinové soběstačnosti vyžaduje centrální plánování se vším všudy

  V souvislosti s uzavřením hranic během koronavirové epidemie se dostalo, zvláště na pravici, na přetřes téma potravinové soběstačnosti státu. Je to téma, které se tak trochu, když se to hodí, směšuje dohromady s podporou našich domácích producentů potravin. Ti jsou v nevýhodné pozici vůči výrobcům v zahraničí, kteří mohou od svých vlád dostávat vyšší dotace. Měl by stát zasahovat do produkce a distribuce potravin, aby tak dosáhl jakési soběstačnosti a eliminoval tak závislost na zahraničním obchodu? A je to cesta, jak by se stát měl připravovat na případné bezpečnostní hrozby?

  24. 08. 2020

  Články

 • Váš kraj do vašich rukou

  Proč jsme si zvolili pro letošní krajské volby v našem kraji právě heslo VÁŠ KRAJ DO VAŠICH RUKOU? Cítíme, že nejlépe vystihuje, co je v první řadě potřeba změnit. Pokud platí, že politika je stále citelněji odtržena od zájmů a vůle občanů, potom o krajské politice to platí přinejmenším dvojnásob.

  10. 08. 2020

  Články

 • Připomeňme si americký Den nezávislosti

  4. července 1776 byla v Pensylvánii přijata Deklarace nezávislosti, na jejímž základě vznikl suverénní americký národ se svým vlastním svobodným státem. Deklarace poprvé v dějinách definovala lidskou bytost jako držitele určitých neoddiskutovatelných práv: na život, svobodu a vlastní cestu ke štěstí.

  04. 07. 2020

  Články

 • Destinační management: tunelování krajských peněz nebo snaha o turistické perpetuum mobile?

  Středočeský kraj před pár týdny vyhlásil spuštění kampaně na podporu cestovního ruchu, která má do Středních Čech přilákat návštěvníky a turisty ze všech koutů České republiky. Roadshow, s níž se krajští pracovníci a politici rozjeli do vybraných měst okolních krajů, má tamním obyvatelům představit krásy Středních Čech a rozdat jim štosy letáčků a propagačních předmětů. Celá akce se koná pod záminkou podpory středočeských podnikatelů, kteří působí v cestovním ruchu

  29. 06. 2020

  Články

 • Je třeba zakázat kalendář s Hitlerem?

  I při všem marasmu je ČR zatím ještě poměrně svobodná země, alespoň co se týče politické a občanské svobody, když už ne svobody ekonomické. Trend však byl jasně vytyčen.

  15. 06. 2020

  Články

 • Odmítněme "bílou vinu"

  Už několik dní na nás média i sociální sítě chrlí výjevy z tzv. protirasistických demonstrací a happeningů, které lze v kostce zhustit do jednoho jediného motivu: přijetí nezasloužené viny.

  08. 06. 2020

  Články

 • Jak reformovat Českou televizi?

  Výsledek volby do Rady České televize nastavil zrcadlo veřejnoprávní politicko-mediální lobby. Její hysterický křik zní skoro jako rajská hudba.

  28. 05. 2020

  Články

 • Mají nás snad Hřib s Novotným učit dějepis?

  Historii píší vítězové. A někdy ji i přepisují, přebarvují, ladí do různých barevných tonů, jak se to momentálně hodí tomu či onomu politickému cíli. A to, co jsme uznávali jako historický fakt, je dnes zpochybňováno. A zítra? Kdoví...

  07. 05. 2020

  Články

 • Román Anthem od Ayn Randové konečně v češtině!

  Představte si společnost, v níž by každý přemýšlel jen v rámci kolektivu a v každém ohledu by se mu podřídil. Bez kolektivu by nebylo nic. Člověk by plně patřil a podléhal kolektivu a ten by s ním mohl plně disponovat.

  27. 02. 2020

  Články

 • Primátor Hřib porušil principy právního státu a měl by rezignovat

  Banda divokých socialistů zabrala majiteli jeho byt. Což o to - socialisté takové věci rádi dělávají. Pozoruhodnější jsou však reakce médií a politiků. Ukazuje se tím hrozivý posun pryč od principů právního státu.

  17. 02. 2020

  Články

 • Rada České televize si zaslouží Hanu Lipovskou

  Radu České televize jmenuje Poslanecká sněmovna tak, aby v ní byly zastoupeny významné politické, regionální, sociologické a kulturní názorové proudy. Kdo však určuje, jaké proudy jsou skutečně významné?

  03. 02. 2020

  Články

 • Šťastné, veselé a nekřesťanské Vánoce!

  Jako každoročně touto dobou se i nyní ozývají káravé hlasy samozvaných morálních autorit, které nás během předvánočního shonu varují, že Vánoce se v naší kultuře staly příliš materialistickými.

  22. 12. 2019

  Články

 • Regulace provozní doby restaurací v Berouně

  Na prosincovém jednání berounského zastupitelstva byl mimo jiné projednáván můj volný návrh na zrušení regulace provozní doby restaurací. Tato regulace byla v Berouně zavedena před sedmi lety pod záminkou zabezpečení nočního klidu a pořádku.

  20. 12. 2019

  Články