Zpět

O mně

LZ-MUL_4403-r2-3253x4887Jméno

Luboš Zálom

Stáří

36 let

Rok narození 1981 napovídá, že jsem zažil několik let totality, na níž však nemám takřka žádné osobní vzpomínky – až na jeden povinný lampionový průvod ve druhé třídě, a několik pohraničníků nakreslených pastelkami v hodinách výtvarné výchovy. Ale žádným zajímavým příběhem se bohužel pochlubit nemůžu.

Odkudpak?

Pocházím ze starobylého města jménem Beroun, kde žiji od narození až do dnešního dne, a plánuji zde žít i nadále. Kromě samotného Berouna mám blízko k nedaleké ještě mnohem starobylejší vesnici Tetín, odkud pocházejí mí předkové.

Škola (základ života)

Pominu-li mateřskou a základní školu, na níž nemám zrovna ty nejlepší vzpomínky, chodil jsem na berounskou Obchodní akademii, kde jsem se naučil účetnictví, abych ho mohl zanedlouho s klidným srdcem zapomenout, a nestal se tedy ze mě žádný pan účetní. Po maturitě jsem navštěvoval Vyšší školu informačních služeb v Praze, velmi příjemné místo, kde jsem se setkal se spoustou zajímavých lidí. Tu jsem po třech letech zdárně absolvoval a mohl navázat dálkovým bakalářským studiem na jedné irské škole, s níž měla VOŠIS partnerství. No, a pak ještě dva roky magisterského studia na Ústavu informačních studií a knihovnictví na Filozofické fakultě UK. To je zatím na pár let všechno, ale není vyloučeno, že se ještě někdy do nějakého studia pustím, jestliže bude čas a chuť.

Svobodní

Můj zájem o politiku, politickou filozofii a podobné věci celkem logicky vedl k tomu, že jsem se stal členem Strany svobodných občanů. Částečně proto, že jsem odklonem ODS od pravicové politiky přestal mít koho volit, a chtěl jsem být tak říkajíc u toho, a částečně proto, že mě přestalo bavit rozpačitě krčit rameny, když mi někdo vytkl “Hele, ty pořád jenom kafráš, ale tak jdi tu politiku zkusit a něco udělej!”. Členem Svobodných jsem od roku 2013 (předtím jsem byl registrovaný příznivce, což je něco jako nižší level členství), a kandidoval jsem neúspěšně do republikového předsednictva jako zástupce řekněme islamoskeptického křídla, vedl jsem berounskou kandidátku Svobodných do berounského zastupitelstva. V roce 2016 jsem byl lídrem kandidátky koalice Svobodných a Soukromníků do krajských voleb. Letos jsem se stal předsedou středočeského krajského sdružení a lídrem za středočeský kraj do parlamentních voleb.

IMG_0397cbProfese, aneb do čeho dělám

Na denní chleba si vydělávám prací sitebuildera, HTMLkáře, kodéra, tvůrce webových stránek, a příležitostného grafika, a to momentálně jako freelancer – nechávám se najímat kýmkoliv, kdo je ochotný za moje služby zaplatit. Do roku 2012 jsem pracoval v reklamní agentuře Symblaze.

Moje dřívější působiště byla státní instituce CERMAT (ano, ta, která má na starosti reformu maturit), kde jsem zastával práci webmastera, grafika/DTP operátora a IT pracovníka.

Koníčky, aneb do čeho dělám bezplatně

Je toho hodně, ale nejvíc času určitě věnuji malování, četbě, psaní politicko-filozofických komentářů a článků, podnikání cyklovýletů, hraní kulečníku, poslechu hudby. A teď si to můžeme rozebrat podrobněji.

Co tvořím?

Posuďte sami v mé galerii. Nicméně, poslední dobou jsou to hlavně olejomalby a akvarely krajin, dříve byla moje tvorba hodně inspirovaná surrealismem. Na ten jsem postupem času poněkud zanevřel.. I když, zanevřel, to možná nebude ten správný výraz. Prostě mě malování a kreslení surrealistických výjevů přestalo uspokojovat. Takže pro příště to vypadá spíš na ty krajinky.

Co čtu?

Romány i literaturu faktu, podle toho, co mě zrovna zajímá. Tématicky dlouhodobě převažují knihy o politice a ekonomii, zejména díla liberálních autorů, ekonomů“rakouské školy”, atd. Ale mám rád i třeba fantasy a detektivky.

Co píšu?

Před několika lety, a bylo to zrovna na měsíc přesně v lednu 2006, jsem zareagoval na jeden levičácký článek v Britských listech, odpověď byla uveřejněna a vyplynula v sérii článků na téma sociální stát, nucená solidarita a svoboda. Články vyvolaly souhlasné, ale protože Britské listy jsou levicovým webem, hlavně nesouhlasné reakce. Ale psaní mě začalo bavit, takže teď píšu asi tak jeden poměrně dlouhý článek měsíčně, a uveřejňuji ho prostřednictvím několika internetových periodik (hlavně Virtually.cz a Neviditelný pes). Komentuji v nich především rostoucí vměšování státní moci do našich životů, fašizaci a bujení byrokracie v Evropské unii, snažím se obhajovat svobodu, laissez faire kapitalismus, a kromě toho také filozofii Objektivismu. Je to asi to nejmenší, co můžu dělat, jestliže se mi současný socialismus zajídá a velmi silně si přeji, aby nás stát nechal na pokoji a přestal se nám plést do života a peněženky. Inu, posuďte sami.

Mimochodem, v dotazníku na www.politicalcompass.org jsem dopadl takhle:Economic Left/Right: 8.75
Social Libertarian/Authoritarian: -3.13

Co poslouchám?

Různé styly… Art rock, jazzrock, jazz. Ale jinak i obyčejný rock nebo pop. Například: Genesis, King Crimson, Robert Fripp, Neal Morse, Steve Hackett, Pink Floyd, Yes, Jethro Tull, M. Efekt, Progres 2, Stromboli, Synkopy, Van Der Graaf Generator, Rush,Spock’s Beard, Flower Kings, Transatlantic, Chick Corea, Miles Davis, Earthworks, Herbie Hancock, Tom Harrell, Jazz Q, Mahavishnu Orchestra, John McLaughlin, Phil Collins, Peter Gabriel, Todd Rundgren, J.A.R., Lisa Stansfield…

A co mě ještě baví?

Tak kromě politiky a ekonomie je to historie (Velká Morava, počátky Přemyslovců, ale i třeba 2. světová válka), astronomie, příroda, dějiny umění, a tak podobně. V tomhle jsem poněkud přelétavý, na tři měsíce mě chytne jedna věc, a pak zase jiná, a tak pořád dokola.

Ale jinak si dokážu i sem tam zalenošit.

Stačí? Prozatím snad ano.

IMG_3001