Zpět

O mně

LZ-MUL_4403-r2-3253x4887Jméno

Luboš Zálom

Stáří

40 let

Rok narození 1981 napovídá, že jsem zažil několik let totality, na níž však nemám takřka žádné osobní vzpomínky – až na jeden povinný lampionový průvod ve druhé třídě, a několik pohraničníků nakreslených pastelkami v hodinách výtvarné výchovy. Ale žádným zajímavým příběhem se bohužel pochlubit nemůžu.

Odkudpak?

Pocházím ze starobylého města jménem Beroun, kde žiji od narození až do dnešního dne, a plánuji zde žít i nadále. Kromě samotného Berouna mám blízko k nedaleké ještě mnohem starobylejší vesnici Tetín, odkud pocházejí mí předkové.

Škola (základ života)

Pominu-li mateřskou a základní školu, na níž nemám zrovna ty nejlepší vzpomínky, chodil jsem na berounskou Obchodní akademii, kde jsem se naučil účetnictví, abych ho mohl zanedlouho s klidným srdcem zapomenout, a nestal se tedy ze mě žádný pan účetní. Po maturitě jsem navštěvoval Vyšší školu informačních služeb v Praze, velmi příjemné místo, kde jsem se setkal se spoustou zajímavých lidí. Tu jsem po třech letech zdárně absolvoval a mohl navázat dálkovým bakalářským studiem na jedné irské škole, s níž měla VOŠIS partnerství. No, a pak ještě dva roky magisterského studia na Ústavu informačních studií a knihovnictví na Filozofické fakultě UK. To je zatím na pár let všechno, ale není vyloučeno, že se ještě někdy do nějakého studia pustím, jestliže bude čas a chuť.

Svobodní

Můj zájem o politiku, politickou filozofii a podobné věci celkem logicky vedl k tomu, že jsem se stal členem Strany svobodných občanů. Částečně proto, že jsem odklonem ODS od pravicové politiky přestal mít koho volit, a chtěl jsem být tak říkajíc u toho, a částečně proto, že mě přestalo bavit rozpačitě krčit rameny, když mi někdo vytkl “Hele, ty pořád jenom kafráš, ale tak jdi tu politiku zkusit a něco udělej!”. Členem Svobodných jsem od roku 2013 (předtím jsem byl registrovaný příznivce, což je něco jako nižší level členství), a kandidoval jsem neúspěšně do republikového předsednictva jako zástupce řekněme islamoskeptického křídla, vedl jsem berounskou kandidátku Svobodných do berounského zastupitelstva. V roce 2016 jsem byl lídrem kandidátky koalice Svobodných a Soukromníků do krajských voleb. Předloni jsem se stal předsedou středočeského krajského sdružení a lídrem za středočeský kraj do parlamentních voleb. V loňském roce jsem v Berouně postavil nezávislou komunální kandidátku s názvem Lepší Beroun, s podporou Svobodných, a dosáhl výsledku 8,6 %, a stal se berounským zastupitelem.

IMG_0397cbProfese, aneb do čeho dělám

Na denní chleba si vydělávám prací sitebuildera, HTMLkáře, kodéra, tvůrce webových stránek, a příležitostného grafika, a to momentálně jako freelancer – nechávám se najímat kýmkoliv, kdo je ochotný za moje služby zaplatit. Do roku 2012 jsem pracoval v reklamní agentuře Symblaze.

Moje dřívější působiště byla státní instituce CERMAT (ano, ta, která má na starosti reformu maturit), kde jsem zastával práci webmastera, grafika/DTP operátora a IT pracovníka.

Koníčky, aneb do čeho dělám bezplatně

Je toho hodně, ale nejvíc času určitě věnuji malování, četbě, psaní politicko-filozofických komentářů a článků, podnikání cyklovýletů, hraní kulečníku, poslechu hudby. A teď si to můžeme rozebrat podrobněji.

Co tvořím?

Posuďte sami v mé galerii. Nicméně, poslední dobou jsou to hlavně olejomalby a akvarely krajin, dříve byla moje tvorba hodně inspirovaná surrealismem. Na ten jsem postupem času poněkud zanevřel.. I když, zanevřel, to možná nebude ten správný výraz. Prostě mě malování a kreslení surrealistických výjevů přestalo uspokojovat. Takže pro příště to vypadá spíš na ty krajinky.

Co čtu?

Romány i literaturu faktu, podle toho, co mě zrovna zajímá. Tématicky dlouhodobě převažují knihy o politice a ekonomii, zejména díla liberálních autorů, ekonomů“rakouské školy”, atd. Ale mám rád i třeba fantasy a detektivky.

Co píšu?

Před několika lety, a bylo to zrovna na měsíc přesně v lednu 2006, jsem zareagoval na jeden levičácký článek v Britských listech, odpověď byla uveřejněna a vyplynula v sérii článků na téma sociální stát, nucená solidarita a svoboda. Články vyvolaly souhlasné, ale protože Britské listy jsou levicovým webem, hlavně nesouhlasné reakce. Nyní píšu asi tak jeden poměrně dlouhý článek měsíčně, a uveřejňuji ho prostřednictvím několika internetových periodik (hlavně Virtually.cz a Neviditelný pes). Komentuji v nich především rostoucí vměšování státní moci do našich životů, fašizaci a bujení byrokracie v Evropské unii, snažím se obhajovat svobodu, laissez faire kapitalismus, a kromě toho také filozofii Objektivismu. Je to asi to nejmenší, co můžu dělat, jestliže se mi současný socialismus zajídá a velmi silně si přeji, aby nás stát nechal na pokoji a přestal se nám plést do života a peněženky. Inu, posuďte sami.

Mimochodem, v dotazníku na www.politicalcompass.org jsem dopadl takhle:Economic Left/Right: 8.75
Social Libertarian/Authoritarian: -3.13

A čím se dál zabývám?

Tak kromě politiky a ekonomie je to historie (Velká Morava, počátky Přemyslovců, ale i třeba 2. světová válka), astronomie, příroda, dějiny umění, atd.

Ale jinak si dokážu i sem tam zalenošit.

Stačí? Prozatím snad ano.

IMG_3001