Luboš
Zálom

Zpět

Venezuelskou cestou jak po másle

29 září, 2017

Socialistický premiér Sobotka vyzval Specializovaný finanční úřad, aby prověřil růst ceny másla na našem maloobchodním trhu. Jenomže ve skutečnosti jde především o máslo na Sobotkově hlavě.

Úřad má zkontrolovat, zda je zdražení másla oprávněné. Nepřiživuje se někdo? Nejsou ceny nefér? Nejsou zisky firem nepřiměřené? A kolik by vlastně měla čtvrtka másla správně stát? Chybí už jen prohlášení o šmelinářích a keťasech, aby byla iluze z doby kolem roku 1948 dokonalá!

A co takhle zeptat se jinak? Jaké politické faktory, státní zásahy a intervence v součtu ovlivňují cenu máslo? Nemají na růstu ceny vinu nejrůznější socialisté, kteří bez přestání sypou do tržního soukolí písek, a pak, když se soukolí zadrhává, obviňují trh ze selhání?

Je přece jen snazší obvinit firmy z jakýchsi nekalostí, než otevřeně přiznat, že je to socialistická politika Evropské unie a její kvóty na nevýrobu mléka, co rapidní růst cen másla způsobilo. Od pana premiéra Sobotky, poslušného a servilního vazala bruselských ekonomických plánovačů, bychom snad takovou poctivou sebereflexi nemohli ani očekávat!

Na svobodném trhu neexistuje nic jako nepřiměřený zisk. Všechny extrémy, cenové výkyvy, nedostatky v zásobách, pokles kvality nebo výpadky v dodávkách jsou důsledky státních zásahů. A vinit z toho podnikatele a firmy a podezřívat je z jakýchsi nekalostí je prostě a jednoduše hanebnost.

Stejně se chovají socialističtí lumpové ve Venezuele: zlikvidovali trh, znemožnili lidem, aby hledali a uplatňovali cesty, jak svobodně vydělávat, a pak začali právě tyto lidi podezírat a trestat za své vlastní chyby. Venezuelské úřady ve spolupráci s armádou a policií vyšetřují podnikatele a maloobchodní řetězce, zda nějakým způsobem nevydělávají na nedostatku potravin a základního zboží. Trestají firmy i jednotlivce, kteří produkují nad povolený plán a prodávají mimo regulované ceny.

Ve Venezuele se k moci dostali lidé o několik řádů šílenější než pan premiér Sobotka a jeho soudruzi, liší se však jen v míře šílenství – socialistického šílenství. Neliší se však v základních premisách a v nenávisti vůči svobodě. Svoji nenávist vůči trhu a svobodě pan premiér Sobotka prokázal zcela jasně. Požadavkem na prošetření cen másla vydal jasný signál: ze svých vlastních chyb budeme obviňovat ty, kteří ve skutečnosti patří mezi jejich oběti.

Nechceme-li jít venezuelskou cestou, máme jen jedinou možnost: opustit myšlenku, že trh je něčím vnitřně defektním nebo dokonce zlým, co je třeba usměrňovat “moudrými” zásahy shora. Pokud to neuděláme, dříve či později nebudeme řešit jen cenu másla, ale i to, že jej nemáme na co namazat.